Zadzwoń 507 417 581 lub 694 273 099 Napisz rfilipkowski889@gmail.com

Adres: 19-230 Szczuczyn, ul.Łąkowa 1A

Znajdź nas na :

INFORMACJE

Czy opony zimowe są w Polsce obowiązkowe? Jakie opony należy używać od 1 listopada do 1 kwietnia?

Konieczność wymiany opon na zimowe to temat poruszany każdej jesieni, elektryzuje on miliony polskich i europejskich kierowców. Prace nad ustawą wprowadzającą nakaz zmiany opon z letnich na zimowe na każdy sezon zimowy wracają jak bumerang. Czy to dobra decyzja? Czy warto zmuszać Polaków do posiadania opon zimowych od listopada do kwietnia? Czy opony całoroczne są na tyle dobre, że będą mogły być uznane za odpowiednie rozwiązanie zarówno na sezon letni jak i zimowy? Pada w związku z tym szereg pytań, na które postaramy odpowiedzieć.

Czy w Polsce jest obowiązek zmiany opon na zimowe?

Polski rząd pracował już nad zmianami prawa, aby wprowadzić obowiązkową zmianę opon każdej jesieni. Taka zmiana może mieć istotny wpływ na zachowanie się polskiego rynku oponiarskiego oraz na zakupy opon przez klientów. Rodzi to jednak wiele kontrowersji.

Dlaczego? W zależności od sytuacji materialnej, która zmienia się zgodnie z koniunkturą gospodarczą, raz jest lepiej, a raz gorzej. Co za tym idzie zakup dwóch kompletów opon kiedy nas na to stać, nie będzie dużym problemem. Gorzej jest w momencie kiedy jesteśmy w dołku, a opony na zimowe zmienić trzeba pod groźbą mandatu.

W takiej sytuacji może się okazać, że opony zimowe posłużą jako całoroczne i będą na aucie przez kolejne lata do chwili kiedy się całkowicie nie zetrą. W konsekwencji tego po pierwsze nie dojdzie do założonego zakupu opon letnich, co nie w smak jest producentom i sprzedawcom. Dodatkowo w okresie letnim podczas upałów będą użytkowane opony zimowe z miękką mieszanką, która nie powinna być wtedy eksploatowana.

Można jednak np. w terenach górskich zauważyć tablice zalecające jazdą z łańcuchami. W wielu rejonach nakaz opon zimowych byłby dobrym rozwiązaniem, a biorąc pod uwagę panujące niskie temperatury przez okres połowy roku, nie narazilibyśmy opon na nadmierne zużycie.

W Polsce do tej pory nie zdecydowano się na przegłosowanie ustawy nakazującej montaż opon zimowych.

Symbol 3PMSF – gwarancja niezawodności i bezpieczeństwa na śniegu

Przy zakupie opon zimowych lub całorocznych trzeba zwrócić uwagę, czy posiadają one oznaczenie europejskiej homologacji 3PMSF. Są to tzw. trzy szczyty górskie i jest to weryfikowane przez policję w wielu krajach gdzie nałożono już obowiązek poruszania sią na oponach zimowych.

Do krajów, które wprowadziły taki obowiązek należą m.in.: AustriaBułgariaCzechyEstonia, czy Finlandia.

Kilka krajów posiada zalecenia dotyczące opon zimowych np. Belgia.

Inne jak Grecja, czy Niemcy nie nakazują opon zimowych, jednak zapisy mówią o dostosowaniu opon do panujących warunków. Jest to dość jednoznaczne stwierdzenie, które w przypadku naszego klimatu podobnego do tego jaki jest w Niemczech, jasno daje do zrozumienia jak należy się zachować.

Należy jednak pamiętać, że jazda na oponach zimowych podczas upałów jest bardzo mało korzystna (a nawet niebezpieczna). Może wystąpić efekt pływania opon – są miękkie, co w wysokiej temperaturze asfaltu tylko pogłębia ten efekt.

Opona zimowa Kormoran Snow

Zmiany klimatu europejskiego, czyli dylemat kiedy wymienić opony na zimowe?

Do zmiany opon z letnich na zimowe trzeba podejść z rozwagą. Jak widzimy po corocznych ruchach w sklepie Polacy chętnie sięgają po opony zimowe. To dobre podejście pokazujące, że dbamy o bezpieczeństwo i zależy nam, żeby poruszać się bez stresu w codziennych podróżach.

Problem jednak staje się z każdym rokiem bardziej skomplikowany. Z uwagi na zmiany klimatu w Polsce i Europie, często spotykamy sytuację, że granice między porami roku się zacierają. Szczególnie w miastach i terenach nizinnych okresy śnieżne zanikają lub przesuwają się na nieco inne miesiące, niż jeszcze kilka lat temu.

Coraz więcej kierowców zadaje sobie pytanie, czy warto zakładać opony zimowe na 2-3 miesiące. Przeciągają decyzje o zakupie lub wymianie opon do pierwszych śniegów i przez to doprowadza do wielu niebezpiecznych sytuacji na drogach.

Dla przypomnienia wskażę, że zaleca się użytkowanie opon zimowych kiedy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7st Celsjusza.

Niejednokrotnie jednak pogoda w ostatnich latach lubi zaskakiwać i po zimnych okresach jesiennych, przychodzą cieplejsze i temperatura wzrasta tak mocno, że powinno się wymienić opony na letnie jeszcze przed nadejściem właściwej zimy… Te wszystkie zawirowania prowadzą do tego, że decyzję odnośnie zmiany opon podejmuje się coraz ciężej.

Mimo, że opony zimowe w Polsce nie są obowiązkowe (jeszcze) to zachęcamy do rozwagi w tym temacie i zmiany opon w stosunku od panującej pogody. Nigdy nie mamy pewności jak ukształtuje się pogoda i mimo wielu corocznych przepowiedni może się okazać, że ten jeden raz kiedy jedziemy na oponach letnich okaże się dla nas pechowy. W zależności od miejsca zamieszkania i zasobności portfela można rozważyć zakup opon całorocznych lub zimowych.

Przepisy w całej Europie zmieniają się bardzo dynamicznie i należy obserwować te zmiany. Szczególnie dotyczy to kierowców poruszający się po innych krajach niż Polska. Zalecamy przed każdym wyjazdem dokładnie zapoznać się z wymaganiami konkretnego kraju, czy czasem nie wprowadził dodatkowego wyposażenia obowiązkowego, czy nie zmieniły się przepisy odnośnie ogumienia w danych warunkach pogodowych itp.

Generalnie jednak tendencja jest taka, że większość krajów zaostrza przepisy i te kraje, które 2-3 lata temu miały bardziej liberalne przepisy – już wprowadzają zaostrzenia lub mają wyznaczone terminy zmian. Zauważamy, że zmiany są wprowadzane najczęściej poczynając od samochodów ciężarowych, a następnie zmiany dotykają aut dostawczych i osobowych.

  • Brak kategorii